021-88288161-2

محصولات روشنائی

جهت مشاهده هر یک از برندها بر روی آن کلیک نمائید!
روشنائی LG

روشنائی LG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بررسی مزایای جایگزینی لامپهای LED

در مصارف روشنایی

چکیده :

با توجه به اهمیت یافتن بحث صرفه جویی در مصرف انرژی ، روشهایی که بتوان از طریق آنها در زمینه تولید و یا مصرف انرژی بهبود حاصل نمود ، مورد توجه قرار گرفته اند . در این مقاله به بررسی یکی از روش های بهینه سازی مصرف انرژی که جایگزینی لامپ های التهابی ، گازی و فلورسنت با نوع جدیدی از لامپ ها به نام لامپ های LED می باشد ، پرداخته شده است . برای روشن شدن موضوع ، ضمن معرفی لامپهای LED ، عواملی که باعث برتری این دسته از لامپها بر سایر لامپها می گردد ، مورد بررسی قرار گرفته است .

مقدمه :

زندگی انسان از ابتدای خلقت ، پیوسته به انواع انرژی وابسته بوده است و با گذشت زمان این وابستگی نه تنها کاهش نیافته بلکه با روند چشمگیری رو به افزایش است و در حال حاضر همگان به دنبال یافتن راه هایی هستند که بتواند پاسخگوی رشد فزاینده تقاضای انرژی باشند. در همین راستا مباحثی مانند بهینه سازی مصرف انرژی و انرژی های نو نیز اهمیت فوق العاده ای یافته اند .

به طور کلی نقاطی که بمنظور بهبود وضعیت انرژی ، می توان برآنها تمرکز نمود را به سه دسته تقسیم کرد :

الف .تولید : تولید انرژی از منابع جدید، بهینه سازی روشهای تولید و…

ب .انتقال : کاهش اتلافات انتقالی جهت دست یافتن به روشهای بهینه انتقال انرژی به نقاط مصرف

ج .مصرف : بهینه سازی مصرف کننده ها ، تغییر الگوی مصرف ، صرفه جویی در مصرف و…

در این مقاله به اقتضای موضوع و زمان به کنکاش در یکی از اساسی ترین و به روز ترین زیر مجموعه های مدیریت انرژی یعنی مدیریت روشنایی خواهیم پرداخت .اهمیت این بخش از مدیریت انرژی توسط آمار و ارقام منتشره توسط متصدیان تولید و توزیع انرژی در ایران و جهان کاملأ قابل توجیه است به طوری که در آمار انتشار یافته توسط وزارت نیروی ایران بخش روشنائی با مصرف حدود  ۴/۴۶۷۲ میلیون کیلو وات ساعت در سال ۱۳۸۲ بالغ بر ۴% از مصرف انرژی برق کشور را به خود اختصاص داده است . ضمن اینکه روشنائی ، سهم عمده ای در مصارف خانگی و همچنین نقش قابل توجهی در مصارف صنعتی و عمومی نیز دارد و از طرف دیگر عمده ترین مصرف در ساعات پیک(اوج  بار) ، مربوط به روشنائی می باشد.

طبق آمار ، بخش روشنائی معابر رشدی بالغ بر ۲۴% در سال داشته که این افزایش نشان دهنده گسترش شهرها و افزایش روشنائی شهری شهرها و روستاهاست . بنابراین اهمیت توجه جامعه به صرفه جوئی در این بخش و

کنترل مصرف برق در این حوزه با توجه به این نکته که مدیریت انرژی در سیستم روشنایی به منزله محدود کردن انرژی ویا به حداقل رساندن میزان روشنایی نبوده بلکه روشی در جهت مصرف صحیح و اصولی در صنایع ، ساختمان های مسکونی ، تجاری و اداری و … کاملا محسوس می باشد .

مفاهیم روشنایی :

 موضوعی که قصد بررسی آن را داریم عبارتست از بررسی اثر جایگزینی لامپ های LED به جای انواع لامپ های مورد استفاده که در تطبیق با دسته بندی فوق مربوط به سومین نقطه اساسی در چرخه انرژی یعنی مصرف و مصرف کنندگان می باشد که در ذیل به آن می پردازیم . بهینه سازی در سیستم های روشنایی نه تنها از دید بهره وری مصرف انرژی بلکه از لحاظ حفظ بهداشت و ایمنی ضروری به نظر می رسد چرا که اثرات یک سیستم روشنایی نامناسب می تواند به صورت خشکی چشم ، سردرد ، نقص بینایی و تصادفات ناشی از کمی نور یا درخشندگی و چشم زدگی بروز کرده و موجب افت راندمان کاری افراد گردد .

ابتدا تعاریفی از مباحث مهم در روشنائی را از نظر می گذرانیم:

 Ф – شار نوری :

 کل توان نوری است که ازیک منبع نور (مثلأ لامپ) درجهات مختلف منتشر می گردد و واحد آن لومن  (Lumen) می باشد . یک لومن عبارتست از فلوی نوری که از جسم کاملا تیره یا سیاه  به سطح  ۵۸۰۵/۰ میلیمترمربع در درجه حرارت ۲۰۴۲ درجه کلوین ساطع می شود .

η  بازده نوری :

 خارج قسمت شار نوری به توان الکتریکی مصرفی آنرا ، بازده نوری لامپ (Efficacy)  می نامندکه واحد آن  لومن بروات (l/w)  است  .

 I شدت نور :

 شدت نور عبارتست از چگالی شار نوری در جهت و یا زاویه معینی در فضا که به صورت خارج قسمت شار نوری (Ф) به زاویه فضایی (ω) بیان می گردد که واحد آن شمع (Candella) است .

بدیهیست ، در صورتیکه فلوی نوری بطور یکنواخت پخش شده باشد ، مقدار شدت نور برابر خواهدشد با :

I=d Ф/d ω

  E شدت روشنایی :

 نسبت مقدار شار نوری که به طور عمودی بر سطح می تابد ، شدت روشنایی نامیده می شود که واحد آن لوکس می باشد .

لوکس :یک لوکس عبارتست از روشنایی حاصل از تابش شارنوری به مقدار یک لومن بر سطحی برابر یک مترمربع

 LED چیست ؟

LED مخفف واژه LIGHT EMMI-TED DIODEبه معنای دیود ساطع کننده نور است. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزو خانواده‌ دیودها هستند که دیودها نیز زیرگروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند . خاصیتی که  LED‌ها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می‌سازد این است که با گذر جریان از آنها ، مقداری انرژی به صورت نور از آنان ساتع می‌شود .

 شکل ۱ : LED

زمانی که برای اولین بار نور بسیار کمی حین عبور جریان از این گونه دیودها مشاهده گردید ، هیچکس تصور نمی کرد که این نور به ظاهر ناچیز ، آینده روشنایی را متحول خواهدساخت ولی با گذشت زمان و ابداع روش هایی بمنظور  افزایش میزان نور تولیدی توسط LED ها ، نظر بسیاری از کارشناسان به آنها جلب شد و در سال ۲۰۰۳ اعلام شد که تاسال ۲۰۱۰ به بازده نوری برابر ۱۲۰ لومن بر وات برای LEDدست خواهیم یافت و این درحالیست که در اواسط سال ۲۰۰۴ میلادی شرکتOSRAM   اعلام نمود که به بازده ۱۰۸ لومن بر وات دست یافته است و در سال ۲۰۰۵ شرکت CREE اعلام کرد که به بازده ۱۳۱ لومن بر وات دست یافته است و هم اکنون LED هایی با بازده ۸۰ لومن بر وات در مقیاس تجاری تولید می شوند . پس مشاهده می کنیم که رشد LED  ها در حدی بوده که حتی خوشبین ترین افراد نسبت به آینده را نیز غافلگیر نموده است.

ماهیت رنگ تولید شده توسط LED :

 بوسیله LED ها می توان نور را در رنگها و شدت های مختلف تولید کرد و این امر با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل دهنده آنها به سادگی امکانپذیر است .همانطور که ملاحظه می نمایید نور های تولیدی توسط LED ها دارای طول موج مشخصی می باشند و این بدان معنی است که رنگ تولیدی کاملا خالص می باشد.

حال ممکن است این سئوال پیش آید که با توجه به اینکه LED ها تک رنگ هستند چگونه می توان نور سفید که بیشترین مصرف را در تامین روشنایی دارا می باشد ، بدست آورد؟ برای این منظور روشهای متعددی مورد استفاده قرارمی گیرند که رایج ترین آنها استفاده از سه رنگ آبی قرمز و سبز به منظور تولید رنگ سفید و استفاده از لنز فسفر اندود برای LED آبی می باشد.

LED  ها تا اواخر دهه گذشته فقط در سه رنگ آبی، سبز و قرمز تولید می شدند و بدبن دلیل کاربرد بسیاری نداشتند .سپس LED  ‌هایی با رنگ آبی به بازار آمدند که می‌توانستند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی را ارائه نمایند .LED  ها که از دهه‌های گذشته درصنعت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموماً برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا کاربرد داشتند . لیکن در حال حاضر LED ها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز کرده و بصورت چیپ‌های کوچکی هستند که معمولاً در داخل یک شیشه‌ گنبدی شکل قرار می‌گیرند و به سختی می‌شکنند . هم اکنون با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده LEDها ، به آسانی می توان نور را در رنگها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص تولید نمود. LED‌های سفید قابلیت تولید همه نوع رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند. به همین دلیل روز به روز ابعاد استفاده از آنها گسترده‌تر شده و در مواردی که احتیاج به علامت دادن و یا رقص نور (زدن فلاش و SOS) باشد، استفاده می شود .

اکنون بسیاری از شرکتهای بزرگ سازنده لوازم روشنایی مخصوصاً شرکتهای فعال در زمینه روشنهایی منازل بسیاری از فعالیت‌های خود را برروی‌LEDها متمرکز کرده‌اند و قصد دارند روشنایی لازم برای منازل را از LED‌ها تهیه کنند . به نظر می‌رسد این روند تا کمتر از ۵ سال آینده، باعث تغییر بسیار عمده در نوع محصولات روشنایی گردد . به طوریکه در حال حاضر نیز اکثر لوازم روشنایی خانگی، معادل LED نیز دارند و مصرف‌کنندگان می‌توانند در صورت تمایل از مشابه هر نوع کالایی با مدل LED استفاده کنند. هر چند به نظر می‌رسد این تکنولوژی در سالهای آینده و با رشد قابل پیش‌بینی صنعت، لوازمی با روشنایی بسیار بهتر و مصرف انرژی کمتر و قیمت مناسب را به مشتریان ارائه دهد .

لامپ‌های LED در واقع مجموعه‌ای از یک یا چند LED  می‌باشند که برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار داده می‌شوند و به منظور تأمین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند .

  شکل ۲ : سه نمونه از لامپهای LED

 مشخصات منحصر به فرد LED باعث شده است که لامپ‌های LED به سرعت جایگزین سایر منابع تأمین روشنایی گردند و از مصادیق بارز آن می‌توان به چراغ‌ها و علائم راهنمایی ساخته شده با LED اشاره کرد که اکنون در کشور ما در مقیاس گسترده‌ای به کار گرفته  و جایگزین نمونه‌های قدیمی شده‌اند .

 در حال حاضر تولید کنندگان لامپ‌های قدیمی که معروف‌ترین آنها شرکت OSRAM می‌باشد به صورت گسترده‌ای بر روی تولید لامپ‌های LED سرمایه‌گذاری نموده‌اند و موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم پیشروترین شرکت در زمینه تولید لامپ‌های کم‌مصرف (که در حال حاضر از نظر عده‌ای گزینه مناسب تری نسبت به لامپ های LED است) همین شرکت بوده و سرمایه‌گذاری عظیم شرکت بر روی LEDها نشانگر این نکته است که آنها نیز به این موضوع که هیچگونه منبع روشنایی در آینده قابل رقابت با لامپ‌های LEDنمی‌باشد کاملاً واقف هستند .

مزایای استفاده از لامپ‌های LED چیست ؟

در واقع هدف اصلی ما از این بحث پاسخ به این سئوال است که استفاده از لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار ، چه مزایایی در بر دارد؟

تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌ها بشرح ذیل ارائه می گردد :

۱٫ بازده :

در حال حاضر لامپهای LED بازده‌ای بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بروات دارند .  این مقدار برای لامپهای التهابی  ۱۲ تا ۱۵ لومن بروات ،  برای لامپهای کم‌مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بروات و برای لامپهای بخار سدیم ۱۰۰ لومن بر وات می‌باشد . مشاهده می‌شود که ظاهراً لامپهای LED برتری خاصی نسبت به لامپهای کم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند ؛ اما نکته‌ای که باعث تمایز و برتری بازده لامپهای LED نسبت به سایرین می‌شود این است که نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراکنده نمی‌شود و نیز شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نیست  و این موضوع باعث می‌شود که شدت نور آنها در فضای مورد نظر،  نسبت به سایرین بیشتر باشد . این مزیت ، باعث می شود که لامپهای LED در اماکن مختلفی که نیاز به نور متمرکز دارند ، مانند فعالیتهای ابزار دقیق در صنایع ، شرکت‌ها و ادارات ، کاربرد بیشتری داشته باشد که این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است :

 شکل ۳ : مقایسه نحوه انتشار نور در LED و لامپ معمولی

علاوه‌بر موارد فوق می توان برای نیازهای مختلف خود ، نور مورد نیاز را ، نه کمتر و نه بیشتر ، بوسیله لامپهای LED تأمین نمود . این در حالیست که بعلت مشکلات متعدد ، لامپهای قدیمی را نمی‌توان با هر توان دلخواه تولید کرد و معمولاً دارای استانداردهای خاصی می‌باشند و  نور آن‌ها نیز مانند لامپ‌های LED قابل تنظیم نیست .

۲٫ قابلیت اطمینان بالا :

فرض کنید که احتمال از کار افتادن یک LED در ساعات ۱ تا ۵۰۰۰ عمر آن ، برابر با ۰۰۲/۰ باشد و اگر یک لامپ LED با ۵۰۰ عدد LED را در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از کار افتادن ۲۰۰ عدد LED آن بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان ۱ تا ۵۰۰۰ ساعت ، برابر است با ۰۰۲/۰ به توان ۲۰۰ که تقریباً برابر با صفر می‌باشد .

لذا ، زمانی که یک لامپ LED  در شرایط استاندارد بکار گرفته شود می‌توان مطمئن بود که تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود . به همین علت در حال حاضر کلیه لامپ‌های LED ، از سوی تولید کنندگان خارج از کشور ، تا مدت ۵ سال تضمین می‌شوند و این شرکتها متعهد هستند که در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا ، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای ، محصولات خود را جایگزین نمایند .

۳٫ عمر مفید بالا :

تا پیش از ظهور لامپهای LED ، بالاترین عمرثبت شده  برای منابع روشنایی ، در حدود ۵۰۰۰ ساعت بوده است که این مقدار با کمترین طول عمر متصور برای LEDها قابل مقایسه نمی‌باشد .

معمولاً هر زمان که از یک خیابان عبور می‌کنید ، یک یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین می‌کنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد . لیکن با جایگزینی لامپ‌های LED به جای آنها ، می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود .

۴٫ عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز  :

همواره نوری که توسط منابع روشنایی تولید می‌شده ، با پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز همراه بوده است  لیکن این پرتوها در حوزه بینایی ما قرار نداشته و کاربردی بمنظور تأمین روشنایی ندارند و علاوه‌ براین ، برای انسان مضر هستند تاجائیکه دانشمندان ، زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپهای مهتابی و کم مصرف منع کرده‌اند ، زیرا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات ، لامپهای مذکور میزان زیادی پرتو فرابنفش را از خود منتشر می نمایند و این در حالیست که تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست ، سالها پیش به اثبات رسیده است.

 ۵٫ به کارگیری با ولتاژهای بسیار پایین  :

ولتاژ مورد استفاده لامپهای LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است که لامپهای LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نورافشانی خواهند پرداخت و می‌توان آنها را با ضعیف‌ترین و کوچک‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود . بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع ، ساختمانها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه سراسری ، توسط باطری‌ها و پیلهای جریان مستقیم تغذیه نمود که مشکل پیک و دره بار شبکه را تا حدودی مرتفع می نماید و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماکن صعب‌العبور و فواصل بالا را کاهش خواهد داد .

۶٫تولید حرارت کم  :

 حرارت تولیدی توسط LED بسیار ناچیز است و علت ، پایین بودن میزان انرژی مصرفی آن است . این خاصیت ازگرم شدن محیط اطراف و نیز صدمه به قابها و حبابهای محافظ که معمولأ بعد از مدتی لامپ های التهابی آنها را ذوب می کنند ، جلوگیری می نماید.

۷٫قابلیت استفاده از هر دو نوع جریان  :

 لامپهای  LED بطور معمول از جریان DC استفاده می کنند ولی با قرار دادن یکسوکننده ها، می توان براحتی ازجریان AC نیز برای تامین انرژی مورد نیاز آنها استفاده نمود . البته در حال حاضر LED هایـــــــــی تولید می شوند که بدون نیاز به اینورتر های جریان ویکسو سازها براحتی با جریان AC به فعالیت می پردازند.

این قابلیت LEDها باعث می شود که برای استفاده از منابع انرژی خورشیدی که جریان برق تولیدی آنها به صورت DC می باشد ، بتوان بدون نیاز به اینورتر های جریان که معمولأ هزینه زیادی دربر دارند و کار و نگهداری آنها بسیار مشکل است ، مستقیمأ انرژی تولیدی را به مصرف رساند.

علاوه بر موارد فوق ، یک خاصیت منحصر به فرد دیگر لامپهای LED این است که اگر یک لامپLED را در کنار هر نوع لامپ دیگر با توان برابر ، به یک نوع منبع تغذیه DC متصل نماییم ، مدتها پس از آنکه لامپ نمونه دیگر شروع به کم نور و خاموش شدن نمود ، لامپ LED همچنان بدون کاهش در میزان نور به کار خود ادامه خواهد داد. این امر به علت خاصیت ORIENTEDCURRENT  می باشد به این معنـی که نور آنها تابعی از جریان  است و بر خلاف سایر منابع روشنایی که ORIENTEDVOLTAGEهستند با تغییر ولتاژ ، تغییری در نور آنها حاصل نمی شود.

۸ .قابلیت بکار گیری در دمای ۴۰- و ۸۵+ درجه سلسیوس :

 به جرات می توان گفت که لامپهای LED در هر نقطه از کره خاکی و در هر فصلی قابل استفاده هستند و توانایی قابل توجهی در تحمل تغییرات دما دارند که مشابه آن را در هیچکدام از منابع روشنایی نمی توان یافت و شما می توانید LED را در دمای ۵۰- و ۱۰۰+ درجه سلسیوس به راحتی نگهداری نمایید.

معمولأ در نقاط صعب العبور و دارای شرایط جوی نامساعد ، امکان استفاده آسان از هیچ یک از لامپ های قدیمی وجود ندارد و باید تدابیر خاصی برای حفظ و نگهداری آنها اندیشیده شود ولی می توان لامپ های LED را در هر مکانی ،آنهم بدون نیاز به مراقبتهای خاص ، مورد استفاده قرار داد.

۹٫افزایش بازده در شرایط کاهش جریان  :

 پیش تر گفته شد که می توان با کاهش جریان ، نور  لامپهای LED را به میزان دلخواه تنظیم کرد حال ممکن است تصور شود که همانند سایر لامپها ، با کاهش جریان ، از میزان بازده نیز کاسته خواهد شد ولی حقیقت این است که بر خلاف سایر منابع روشنایی، که هرچه جریان لامپ های LEDکاهش یابد ، میزان بازده نوری این لامپ ها افزایش یافته و از بازده نامی آنها نیز بیشتر می شود .

۱۰٫ امنیت بالا  :

 در صورت استفاده ازلامپ های LED ، چون این گونه لامپها را می توان با استفاده از ولتاژ های پایین و امن به کار برد و علاوه براین تولید حرارت توسط این گونه لامپ ها بسیار کم است ، لذا ، خطر برق گرفتگی ، سوختگی و حریق تا میزان زیادی کاهش یافته و می توان بسیاری از موارد ایمنی را که ملزم به رعایت آنها درمورد لامپهای قدیمی بودیم ، حذف نمود .

۱۱٫قابلرویتبودننورLED ها نسبت به لامپهای التهابی به میزان ۱۰x  :

نور تولید شده توسط لامپ های  LED بعلت ماهیت خود و درخشندگی بسیار زیاد ، تا فواصل بسیار دور قابل رویت می باشد و حدودأ میزان فاصله ای که می توان نور آنها را تشخیص داد ، ده برابر لامپ های معمولی می باشد .  به همین علتلامپهای مذکور ، در بسیاری از چراغها و علائم هشدار دهنده و راهنمایی جایگزین نمونه های قدیمی شده اند .

۱۲٫حشرات از نور LED گریزانند  :

 در لامپ های قدیمی ، بعد از گرد و غبار ، آلودگی ناشی از تجمع حشرات در اطرافشان مهم ترین عامل کاهش نور آنان  بود که میزان بازده نوری را تا حد بالایی کاهش داده و بدینصورت مصرف انرژی به ازاء محصول نوری بالا می رفت و هر از چند گاهی باید آنها را تمیز نمود . لیکن نور تولید شده توسط LED بر خلاف سایر نورها ، نه تنها حشرات را جذب نکرده بلکه آنها را از محیط پراکنده می کند و در نتیجه علاوه بر ایجاد محیطی بدون مزاحمت حشرات ، از آلوده شدن حباب لامپ LED توسط حشرات نیز خبری نیست.

مهمترین کاربرد های چراغهای LED

 روشنائی معابر :

 کاربرد دیگر LED  ، در بخش تأمین روشنائی معابر می باشد . بر طبق آمار ارائه شده در تراز نامه انرژی سال ۸۲ ، مصرف انرژی الکتریکی در بخش روشنائی معابر، حدود۴/۴۶۷۲کیلووات ساعت بوده است که اکثر این روشنائی ها با لامپهای جیوه ای یا بخار سدیم تأمین شده که با جایگزینی لامپهای LED  می توان این میزان مصرف را تا حد زیادی کاهش داد .

نتیجه گیری:

 با توجه به مطالب ذکر شده مشخص می شود که می توان با جایگزینی لامپ های LED به جای لامپ هایی که در حال حاضر به منظور تامین روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند ، می توان از هدر رفتن میزان زیادی از انرژی در هر سال تا حدود تقریبی ۷۰ تا ۹۰ درصد جلوگیری نمود و علاوه بر آن باعث کاهش هزینه های مربوط به نگهداری تعویض و استهلاک انواع لامپهای موجود و کاهش قابل توجه میزان آلاینده های زیست محیطی شد.

در تاریخ “۱۳۹۴/۰۶/۰۹” به روز رسانی شد.

۰ دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *