021-88288161-2

چیلر تراکمی جذبی مینی چیلر chiller

چیلر دستگاهی است که در خروجی خود آب بسیار خنک (۷ تا ۱۲ درجه) تامین می کند. این آب می تواند با عبور از مصرف کننده هایی همانند فن کویل باد خنک و در نتیجه آن سرمایش محیط را فام نماید.

در واقع اگر ما سیستم رادیاتور و دیگ های آبگرم واقع در موتورخانه های مرکزی یک محتمع مسکونی را در نظر بگیریم، آبگرم تولیدی توسط دیگ، در مدار رادیاتورها به کمک پمپ های سیرکولاسیون به گردش در می آیند و پس از ورود به رادیاتورها با تولید گرما محیط را گرم می کنند. حال کنار دیگ آبگرم دستگاهی به نام چیلر نصب می نماییم و خروجی آن را به همان شبکه لوله کشی متصل می نماییم. آب بسیار خنک تولیدی توسط چیلر وارد سیستم لوله کشی می شوند با این تفاوت که در این سیستم رادیاتورها قابلیت تولید سرما را ندارند بنابراین فن کویل ها جایگزین رادیاتورها می شود.

به کمک این سیستم در زمستان آب گرم تولیدی توسط فن کویل ها گرمایش محیط و نیز آب یخ تولیدی توسط چیلر در تابستان سرمایش محیط را تامین می کنند.

انواع چیلر:

چیلرهای بر حسب نوع انرژی مصرفی به دو نوع تراکمی و جذبی تقسیم می شوند که ظرفیت آنها بر اساس تن تبرید می باشد:

الف – چیلرهای تراکمی:

این چیلرهای عمل تولید آب خنک را به کمک کمپرسوهای تراکمی انجام می دند به طوری که گاز مبردی همچون R22 و R410 و … در کمپرسور متراکم شده و با عبور از کندانسور و شیر انبساط در محلی به نام اواپراتور آب عبوری و برگشتی از فن کویل ها را خنک می کند. مصرف این چیلر ها برق سه فاز می باشد که خود این چیلرها دو نوع هستند آب خنک (آبِی) و هواخنک (هوایی)

در نوع آب خنک، گرمایی که از آب گرفته شده می بایست توسط برج خنک کن آبی که الزاما در بیرون از ساختمان قرار می گیرد دفع گردد. اما در سیستم چیلر هوایی ذاتا خود چیلر می بایست در فضای آزاد قرار گیرد و گرمای گرفته شده نیز همانند یک کولرگازی به کمک کندانسور و فن آن دفع می گردد. راندمان برودتی این چیلرها ۳ الی ۴ می باشد که در واقع به این معنی است که به ازای مصرف یک واحد انرژی (در این سیستم برق الکتریکی) ۴ واحد برودت تولید می کند

ب- چیلرهای جذبی:

این نوع چیلرها فاقد کمپرسور می باشد و عمل تراکم گاز مبرد و انبساط آن در محفظه ایی تحت خلا صورت می گیرد گاز مبرد در این چیلر ها آمونیاک و یا آب می باشند. عمل تراکم در قسمتی به نام تولید کننده مبرد (ژنراتور) صورت میگیرد به این صورت که انرژی گرامایی به سه شکل زیر به مبرد اعمال می شود و باعث بالا رفتن فشار مبرد می گردد. این ژنراتورهای مبرد بر سه نوع هستند:

شعله مستقیم DirectFire، آبگرم و بخار

در چیلرهای شعله مستقیم مشعلی روی دستگاه می باشد که با سوزاندن گاز شهری داخل محفظه احتراق باعث تولید و جدا شدن گاز مبرد از ماده حامل و افزایش فشار آن می شود. اما در چیلرهای آب داغ و بخار گرمای مورد نیاز توسط مولد دیگری همانند دیگ های آب گرم و دیگ های بخار تولید می شود.

همانوگونه که در بالا توضیح داده شد چیلرهای جذبی دارای مصرف انرژی از نوع گاز طبیعی می باشند که راندمان برودتی این چیلرها ۱ می باشد.

ج – مینی چیلر:

مینی چیلرها همانند پکیج های شوفاژی می باشند که در فضاهایی که نیاز به مستقل بودن واحدها احساس می شود به کار می روند.